Vyberte stránku

Koncert Priessnitz v brněnském Sono Centru

Je čtvrtek 1. prosince, jedna hodina v noci. V Brně právě napadl centimetr sněhu a stále sněží. Jako by počasí tušilo, co k večeru nastane. Do brněnského Sona přijede vystoupit se svým podzimně-vánočním turné, z ranních mlhou zahalených jesenických roklin a kopců, kapela Priessnitz.

Jaké jiné období pro vystoupení této kapely zvolit, než mezidobí podzimu a zimy, které nejvíce dokresluje třeskutý jesenický život. Právě tohle anglické počasí je pro Jeseníky příznačné a ve velké míře je cítit i ve tvorbě téhle hudební skupiny.

Den nám v Brně proběhl jako každý jiný, sníh mezitím stihl roztát, ovšem k večeru přichází přízemní mrazíky. Že by z Jeseníků?
Opojná touha cítit mrazení v zádech, dýchat zvuk kytary a nechat se unášet autentickými texty Jaromíra Švejdíka chce celá zaplněná večerní hala Sono Centra.
Začátek a první polovina koncertu se nese v duchu starší tvorby, aby později mohla zaznít otázka publiku, zda jsou všichni nyní “Beztíže”. Jde totiž o turné k jejich stejnojmennému albu (Beztíže), vydanému po desetileté pauze od poslední studiové nahrávky Stereo. O nové desce kapela tvrdí, že je jejich poslední, avšak nebrání se možnosti změny do budoucna. Je možné, že shoda nečekaných okolností zapříčiní změny plánu, tak jako natáčení filmu Alois Nebel, ke kterému kapela propůjčila svoji osobitou hudbu. Následující koncertní turné k filmu připomnělo kapele po letech nakažlivost zaplněných sálů, a tak se rozhodla dát do kupy tohle album, které údajně vznikalo zcela bez tíže.
Při zahřívání obecenstva tancem a opojnými nápoji napomůže ještě jedna starší skladba s názvem „Jaro“. Jakoby z přicházející zimy a zasněžených Jeseníku sestoupilo jaro sem za námi, na jih, uzavřelo se v kopuli nad hlavami posluchačů a jen tak nás všechny hřálo u srdce. Rozehřátý živý brněnský dav se nechce vzdát kapely jen tak a Priessnitz zahrají ještě dva přídavky, než se definitivně s díky rozloučí.

Zajít si poslechnout osobitou hudbu s atmosférou podzimních hor můžete ještě tento rok na jejich vánočním turné, ovšem pozor na lístky, mnohdy jsou již vyprodané. Jestli Beztíže bude poslední album kapely Priessnitz ukáže až čas.

Psáno pro radio-r.cz