Vyberte stránku

Islandští koňové

Rovnou za nosem

Zážitky a příběhy jsou od toho, aby se vyprávěly. Já vyprávím moc rád, někdo by řekl, že moc kecám. Občas vyprávím příběh, co se mi vryl pod kůži tak silně, že se ztrácím v přítomnosti při jeho vypravování. Nekontroluji vůbec své myšlenky a plácám a plácám. „Koňové.“ Řeknu to slovo nahlas a hned vím, že je zle. Co jsem to řekl? Co to je za slovo? Není to jen slovo! Až teď po jeho vyslovení to dává smysl. To jací jsou islandští koňové. Od této chvíle vím, že už tyto koně nenazvu jinak, než koňové.

A přesně takový byl moment – setkání, s islandskými koňmi. Silný, studený vítr nás bičoval ze všech stran. My stáli na pobřeží onoho ledového ostrova kdesi na severu v Atlantském oceánu. Stáli jsme naproti koňům a nesměle se s nimi seznamovali. Jen abyste věděli, já ke koňům nemám nijak velké vztahy, popravdě jsem se jich ještě donedávna bál. Těhle se ale nešlo bát. Takto silné charismatické osobnosti nepotkáváte na každém rohu. Zkrátka islandští koňové s velkým K.

Koňové se strašně rádi druží a seznamují. Mají rádi společnost. Teda tohle všechno si jen myslím, nikdy jsem jejich chování odborně nestudoval. Ale když vidím, jak vyžadují naši pozornost, nejde si tohle nemyslet. Občas mezi nimi dochází i ke konfliktům, jen aby se dostali do popředí pro pohlazení.

Hladící a fotící typ, to je i Míša. A tak se občas ocitla příliš blízko. A nebo byla pro koně příliš půvabná? Já se dodnes směju při vzpomínce na Míšino volání o pomoc, když ji stádo koňů obklíčilo a všichni se dožadovali pohlazení. Nakonec si k sobě našli cestu. Do doby, než řekla „stůj“.

Koňové, turisti a vzájemná radost má i stinné stránky. Oblíbenost tohohle bájného ostrova však poslední dobou zastiňuje velké množství turistů nejen z Asie, toužících po úžasných snímcích na svůj Instagram. Nastávají i takové situace, kdy se masy turistů setkávají tváří v tvář s realitou drsného ostrova. Byl jsem svědkem toho, jak zastavilo auto, nikdo nevystoupil, jen se otevřelo okýnko a vyletěl dron. Jak jindy vystoupila půlka zájezdového autobusu v džínách a ihned se hrnuli zpět dovnitř. Co tím chci říct? Možná nepřipravenost a neznalost počasí a místních podmínek dělá z ostrova jen atrakci a vitrínu na Instagram. Smutné, nemyslíte?